Tradice Fanny

Prohrát v pétanque s nulou znamená „dostat či líbat Fanny“ – „baiser la Fanny“.
V případě výsledku 13:0 tým, který nedal ani bod, políbí na holou zadnici Fanny…
Na mnoha místech ve Francii bývají pro tyto případy vedle hřišť umístěny obrázky nebo sošky dívky s vystrčeným pozadím.

Tato tradice má svůj původ v Savojsku. Fanny prý byla ještě před 1. světovou válkou servírkou v kavárně v Grand-Lemps. Zákazníkům, kteří při hře nedali ani bod a prohráli tedy 13:0 dovolila, aby ji pro útěchu políbili na tvář. Údajně jednoho dne prohrál starosta města a šel si k Fanny pro polibek. Fanny ale starostu asi neměla moc v lásce, protože místo polibku na tvář vylezla na židli, vyhrnula si sukni a vystrčila na něho svůj zadek. Starosta však neztratil duchapřítomnost a Fanny na její vystrčené pozadí políbil. A to byl začátek legendy…

Pokud jsme si všimli, v Českých zemích zvyk líbat Fanny příliš rozšířený není. Přitom jde o humornou součást folkloru kolem pétanque. Soupeře můžete pozlobit zvoláním: Tu vas biser Fanny! (Budeš líbat Fanny!) či Tu vas prendre une Fanny! (Dostaneš Fanny, nandám ti to!). A i když Fanny znamená velkou porážku při hře, docela příjemnou útěchou vám může být políbení pozadí pěkné dívky. Byť málokdy asi dívky skutečné…

Náš klub BOWLE09 podporuje tuto tradici doma i všude, kde působí. Domníváme se totiž, že jde o vyjádření schopnosti přijmout se ctí byť třeba jinak potupnou porážku, a také o umění zasmát se sama sobě…

Vedle Fanny ctíme i jiné zvyklosti a tradice z Francie, kolébky pétanque. Mezi ně patří pití vína a pastisu (vedle ovocné bowle – klubového nápoje). Nebo zavádění názvosloví a rčení používaných ve Francii při pétanque, stejně jako tradičního pozdravu s dvoj až trojím letmým políbením na obě tváře…:-)