u nás a jinde

Pétanque ve Francii

Ve Francii, zemi svého původu, je pétanque přirozeně nejpopulárnější. Patří k tamějšímu stylu života stejně jako vynikající víno a proslulé sýry. Můžete se s ním setkat ve všech městech a vesničkách, převážně na jih od Lyonu. Každoročně se ve Francii koná více než 10 000 turnajů všech kategorií i významu a odhaduje se, že pétanque zde holduje pět až osm miliónů lidí. Klubů je ve Francii registrováno přibližně 7600.

Pétanque ve světě

Pétanque je dnes plnohodnotný celosvětový sport. Organizace F.I.P.J.P (Mezinárodní federace pétanque a provensálské hry) sdružuje 80 národních asociací ze všech kontinentů. Celkem se pétanque ve světě závodně věnuje na 600.000 hráčů.
Pokud bychom jmenovali země podle počtu všech získaných medailí na mistrovstvích světa, výčet by zněl následovně: Francie, Belgie, Španělsko, Maroko, Tunis, Thajsko, Monako, Švýcarsko, Alžírsko, Itálie, Madagaskar, Kanada, Švédsko, Dánsko, Německo a Finsko. Dle toho si můžeme udělat obrázek, kde je pétanque nejrozšířenější. Kromě jihoevropských zemí jsou to nejčastěji bývalé francouzské kolonie v Africe.
Zvláštním případem je Thajsko, kde je pétanque dokonce součástí vojenského výcviku. Do armády jej zavedla sestra zdejšího panovníka, která se s pétanque setkala ve Švýcarsku a velmi se jí zalíbil. I díky tomu dnes v Thajsku hraje pétanque závodně 80 tisíc hráčů. Oproti tomu například do USA pétanque teprve proniká. Údajně zde jeden hráč pétanque připadá na tisíc hráčů italské boči. A to i přesto, jak uvedl autor jedné americké publikace, že boča (boccia) je pétanque, co dáma je šachům..:-)

Pétanque u nás

V České republice sdružuje Česká asociace pétanque klubů (ČAPEK) na 60 klubů s necelými osmi sty hráči. Pod záštitou ČAPEK každý rok v Čechách a na Moravě proběhne něco kolem jednoho sta turnajů. A to včetně mezinárodního Centrope Cup nebo podniků Mistrovství ČR, z nichž se nominují reprezentace na MS nebo ME. (Ani zde již nezaostáváme za tradičními pétanque státy. Např. v roce 2007 získala ČR v Ankaře na ME žen stříbrné medaile.) Desítky dalších pétanque turnajů se uskuteční v režii klubů samostatně, z iniciativy různých spolků či obcí. V ČR trvá pétanque sezóna od března do listopadu, výjimkou však nejsou ani zimní turnaje.